Główne zadania do realizacji w ramach projektu są następujące:
- Zaprojektowanie i wdrożenie portalu edukacyjnego w oparciu o technologię MOOC (Massive Open Online Courses). Portal będzie zawierał kursy/szkolenia i bazę wiedzy o jakości powietrza, skutkach środowiskowych i zdrowotnych oraz sposobach ograniczenia emisji oraz kalkulator emisji i rozprzestrzeniania zanieczyszczeń powietrza.
- Zaprojektowanie i rozbudowa systemu informacyjnego o jakości powietrza w regionie, obejmującego portal emisyjny, system informacji o jakości powietrza oraz rozbudowane prognozy jakości powietrza (prognozy ensamble z możliwością asymilacji danych pomiarowych).
- Zaprojektowanie i wdrożenie systemu społecznego monitoringu jakości powietrza, w tym przygotowanie i zainstalowanie niskokosztowych czujników wraz z systemem transmisji danych, a także integrację wyników pomiarów realizowanych w ramach sieci z przygotowywaną platformą.
- Zaplanowanie i przeprowadzenie kampanii informacyjnych i edukacyjnych „Czy wiesz, czym oddychasz?” wraz z przeszkoleniem edukatorów.
Liderem projektu jest Uniwersytet Wrocławski, a partnerami Politechnika Wrocławska (Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe) oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Projekt jest kontynuacją i rozwinięciem zakończonego w 2017 roku projektu LIFE-APIS/PL „System prognoz stężeń zanieczyszczeń powietrza i warunków biometeorologicznych jako element oceny jakości życia”, w ramach którego powstał m.in. system prognoz biometeorologicznych i jakości powietrza: powietrze.uni.wroc.pl. Budowana platforma będzie integrować rozwiązania wdrożone w ramach poprzedniego projektu z nowymi narzędziami edukacyjnymi i informacyjnymi, zgodnie z poniższym schematem.
Schemat rozbudowy: pobierz.