WCSS logo

Wrocław Centre for
Networking and Supercomputing

Alerts

Bądź ostrożny w sieci. Rekomendacje w związku z sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP

AAG - March 1, 2022
Zachowaj czujność, nie podejmuj natychmiastowych działań w sieci, sprawdzaj wiadomości w kilku źródłach i zwracaj uwagę na wszelkie podejrzane e-maile lub SMS-y.
Zapoznaj się z rekomendacjami ekspertów z CERT Polska, które pomogą Ci bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.
  • Warto sprawdzić, czy stosujemy bezpieczne hasła oraz zmienić te używane już od dawna. W ostatnich miesiącach wykryto wiele wycieków haseł, co może być niebezpieczne, jeśli używamy choćby podobnego hasła w różnych serwisach, bankach i mediach społecznościowych. 
  • Dbajmy o aktualność oprogramowania antywirusowego i baz danych o wirusach, wykonujmy skanowanie komputerów i smartfonów oraz regularną aktualizację oprogramowania.
  • W przypadku podejrzenia zainfekowania prywatnego komputera czy smartfona warto odłączyć urządzenie od sieci oraz udać się po pomoc do informatyka specjalisty. W przypadku urządzeń służbowych Politechniki Wrocławskiej zalecany jest kontakt z Zespołem Bezpieczeństwa Informacji WCSS PWr.
Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki wprowadził trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Ostrzeżenie obowiązuje od 21 lutego do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 23.59. Stopnie te wprowadza się w sytuacji zagrożenia dotyczącego systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.

W związku z sytuacją na Ukrainie i ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami dla obywateli i firm, przygotowanymi przez CERT Polska. Ich wdrożenie jest zalecane przez Zespół Bezpieczeństwa Informacji WCSS, Dział Informatyzacji oraz Inspektora Ochrony Danych na Politechnice Wrocławskiej.

CERT Polska to zespół reagowania na incydenty, działający w strukturach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego. Eksperci z tej instytucji radzą, aby uważać na wszelkie linki w wiadomościach mailowych i SMS-ach, zwłaszcza te sugerujące szybkie podjęcie jakiegoś działania, np. konieczność zmiany hasła. Takie działania były już wcześniej obserwowane i dotyczyły ukierunkowanych ataków na prywatne konta, których celem było zdobycie informacji zawodowych.

W obecnej sytuacji rekomendujemy wszystkim osobom korzystającym z Internetu zapoznanie się z poradnikiem dotyczącym bezpieczeństwa skrzynek pocztowych i kont w mediach społecznościowych oraz zastosowanie się do opisanych tam rekomendacji.

Specjaliści z NASK ostrzegają przed fake newsami i doradzają, aby być wyczulonym na sensacyjne informacje, w szczególności zachęcające do natychmiastowego podjęcia jakiegoś działania. Ponadto zalecają weryfikację uzyskanych wiadomości w kilku źródłach, celem upewnienia się, że informacja jest prawdziwa przed podaniem jej dalej w mediach społecznościowych. W przypadku wątpliwości najlepiej wstrzymać się z publikacją takich treści.

O czym warto pamiętać, angażując się w pomoc online:
  • Ważne, żeby pochopnie, nawet w dobrych intencjach, nie udostępniać w Internecie fotografii i innych informacji o transportach wojskowych i o zaopatrzeniu transportowanym do walczącej Ukrainy.
  • Przy kontaktowaniu się z bliskimi, przyjaciółmi i osobami potrzebującymi pomocy na Ukrainie warto korzystać z osobnych, zaufanych adresów i profili w kontach społecznościowych, które nie będą zawierały zbędnych danych osobowych.
  • Nie jest wskazane używanie kont i profili służbowych, które jednoznacznie Państwa identyfikują. Warto również zadbać o ograniczenie w komunikacji informacji pozwalających zidentyfikować Państwa oraz osoby, którym starają się Państwo pomóc – na wypadek gdyby te informacje trafiły w niepowołane ręce.
Pełna treść rekomendacji dostępna jest pod adresem: https://cert.pl/posts/2022/02/rekomendacje-cyberprzestrzen-ukraina/.

OTHER ALERTS