Klaster BEM
Nowoczesne technologie!
Bezpieczeństwo i niezawodność!
Łączymy ze światem!

Nawiązanie współpracy z Texas A&M University

Politechnika Wrocławska nawiązała współpracę z Texas A&M University w College Station (TAMU), siódmym co do wielkości uniwersytetem w Stanach Zjednoczonych i jedną z trzech najlepszych uczelni w Teksasie. W dniach 11-14 kwietnia 2016 r., podczas wizyty przedstawicieli PWr w Teksasie, podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Texas A&M Engineering Experiment Station (TEES) a naszą Uczelnią.

TEES jest członkiem Texas A&M University System, a jego podstawowymi celami są: prowadzenie najwyższej jakości badań naukowych i inżynieryjnych zorientowanych na technologię, komercjalizacja uzyskanych wyników oraz edukacja. Instytucja współpracuje z instytutami badawczymi i społecznościami akademickimi na całym świecie. Jej partnerami są jednostki naukowe z Meksyku, Japonii, Brazylii, Grecji, Francji, Kataru, Indii czy Argentyny. Przez współpracę z przemysłem wspiera interdyscyplinarność badań naukowych i przyczynia się do transferu technologii, co przekłada się na praktyczne zastosowania wyników prac oraz ich komercjalizację. Z końcem 2015 roku TEES miała na swoim koncie 4 838 zrealizowanych projektów i 72 zgłoszenia patentowe.

W spotkaniu z TEES oraz innymi jednostkami TAMU uczestniczyli przedstawiciele Politechniki, w tym Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, oraz reprezentanci firmy Taktik, wspierającej organizację wizyty, i jej polskiego partnera DTS. Po dwudniowych rozmowach branżowych z kadrą naukową uczelni, jednostek ds. komercjalizacji i wymiany studenckiej oraz poszczególnych działów TEES, przystąpiono do ceremonii podpisania porozumienia o współpracę. Z ramienia Politechniki Wrocławskiej dokument podpisał dr inż. Jacek Oko, z-ca Kanclerza ds. Informatyzacji oraz Dyrektor Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, natomiast po stronie TEES swój podpis złożył dr Dimitris Lagoudas, wicedyrektor jednostki.

Dr Dimitris Lagoudas (TEES), Dr Jacek Oko (PWr) Krzysztof Lubiński (DTS), Rafał Radawiec (PWr), Agnieszka Kwiecień (PWr), Dr Dimitris Lagoudas (TEES), Dr Jacek Oko (PWr), Dr. Mark Weichold (TEES)
Dr Dimitris Lagoudas (TEES), Dr Jacek Oko (PWr) Krzysztof Lubiński (DTS), Rafał Radawiec (PWr), Agnieszka Kwiecień (PWr), Dr Dimitris Lagoudas (TEES), Dr Jacek Oko (PWr), Dr. Mark Weichold (TEES).

 

Celem zainicjowanej współpracy jest m.in. współdziałanie w zakresie poszukiwania i stosowania nowych metod, technologii oraz narzędzi i technik automatycznej analizy danych, w tym multimedialnych, wraz z rozpoznawaniem wzorców, bezpieczeństwa infrastruktury oraz usług chmurowych, a także sposobów działania centrum zapasowego i procedur odzyskiwania danych po awarii.

Podczas wizyty przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej mogli zapoznać się ze sposobem funkcjonowania systemu uniwersytetów TAMU oraz jego jednostek takich jak TEES, zobaczyć pracę przy najważniejszych projektach badawczych, jak również nawiązać pierwsze relacje z pracownikami jednostek, np. Cybersecurity Center czy Smart Grid Center.

Współpraca pomiędzy uczelniami planowana jest na najbliższe 5 lat. Jednostki zamierzają wspierać swoich pracowników w budowaniu wzajemnych relacji i nawiązywaniu długofalowych kontaktów prowadzących do realizacji wspólnych inicjatyw badawczych lub dydaktycznych. Zamiarem jednostek jest również wymiana doświadczeń w zakresie promowania przedsiębiorczości, innowacyjności oraz rozwoju i transferu technologii, jak również poszukiwanie finansowania na realizację wspólnych inicjatyw badawczych.

Osoby zainteresowane współpracą z Texas A&M Engineering Experiment Station lub inną jednostką TAMU zapraszamy do kontaktu z p. Agnieszką Kwiecień, agnieszka.kwiecien[AT]pwr.edu.pl, tel. 71 320 20 43.

Więcej informacji o uczelni:

AK, JW, 2016-05-31
 • Premiera nowego odcinka programu w platformie PlatonTV

  24 lutego o godz. 12 w platformie PlatonTV odbędzie się premiera nowego odcinka programu Telewizji STYK pt.: "Nienaukowe pasje naukowców".

 • PRACE Preparatory Access - pierwsza tura składania wniosków aplikacyjnych dla Typu D

   

  PRACE Preparatory Access wspiera europejskich naukowców w dostosowaniu projektów do infrastruktury PRACE Tier-0 przed złożeniem wniosków aplikacyjnych o granty obliczeniowe. Celem programu jest umożliwienie użytkownikom PRACE optymalizacji i przetestowania rozwiązań przygotowywanych na potrzeby ubiegania się o dostęp do jednych z największych maszyn obliczeniowych na świecie.

 • Fałszywe maile

  Chcemy  przestrzec przed możliwymi kampaniami informacyjnymi i phisingowymi mającymi na celu weryfikację bezpieczeństwa Państwa systemów komputerowych (a w rzeczywistości wykradnięcie Państwa danych lub zaszyfrowanie Waszych danych).

 • Prace modernizacyjne na styku z siecią PIONIER

  Dnia 10 stycznia 2017 r. przeprowadzone zostaną prace modernizacyjne na styku sieci WASK z siecią PIONIER. Prace prowadzone będą w godzinach 6.00 - 7.00. W tym czasie ruch do sieci WASK będzie odbywał się łączami zapasowymi. W związku z powyższym mogą wystąpić przerwy w dostępie do usług sieciowych w instytucjach, korzystających z sieci WASK.

  Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

 • Prace modernizacyjne w węźle WASK

  Dnia 3 stycznia 2017 r. przeprowadzone zostaną prace modernizacyjne na styku sieci WASK i PWR. Prace prowadzone będą w godzinach 6.00 - 7.00. W związku z tym może wystąpić kilkuminutowa przerwa w dostępie do usług sieciowych w budynkach kampusu PWR oraz w Wydziałach Zamiejscowych.

  Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.